Karpacz i okolica

Z Karpaczem sąsiaduje 6 miejscowości.
Karpacz od południa graniczy z czeskim Pec pod Ścieżką. Karkonosze oddzielają obie miejscowości tak, że aby dojechać do Pecu należy jechać przez Kowary i przełęcz Okraj. W Pecu jest wyciąg, którym można wjechać na Śnieżkę. Znajduje się tam też duży kompleks narciarski.  
Na południowy zachód od Karpacza znajduje się miejscowość Borowice. Jest to jedna z najbardziej zacisznych karkonoskich wsi.  
Na  zachodzie leży Sosnówka.  Najbliższa Kapracza jest jest Sosnówka Górna. To w niej możemy zobaczyć kaplicę Św Anny.  W Sosnówce znajduje się również zbiornik retencyjny. Jest w nim zakaz kąpieli. Warto podjechać aby zobaczyć jak pięknie wygląda na tle Gór karkonosze .Od południa Karpacz graniczy z Miłkowem  i Ścięgnami.
W Miłkowie znajduje pałac ze stadniną koni. Jest tu również mini Ccrk,  gdzie można miedzy innymi zobaczyć wielbłąda.  Blisko ronda, na którym zbiegają się drogi z Jeleniej Góry, Ściegien, karpacza i Miłkowa, znajduje się kemping z basenem letnim zasilanym wodą z górskiej rzeki, więc kąpiel w tym basenie może być niezłym wyzwaniem.
Ścięgny najbardziej znanie są z tego, że znajduje się tam Western City – kowbojskie miasteczko. Jest tu również kryty kort tenisowy.
Na wschód od miasta Karpacz leżą Kowary. Najciekawsze jego atrakcje to Park Miniatur zabytków Dolnego Śląska oraz sztolnie kopalni uranu.